Ak ste si mysleli, že s príchodom chladnejších jesenných dní sa starostlivosť o telo odkladá až na jar, v marci  vás môže zaskočiť informácia, že na plánovanú laserovú  epiláciu je už neskoro.

Počítajte s mesiacmi

Laserová epilácia  rozhodne nie je jednorazová záležitosť. Žiarenie prechádzajúce kožou je totiž prednostne vychytávané len v pigmente aktívne rastúceho chĺpka, ktorý vyslaný lúč „spáli“, v dôsledku čoho chĺpok prestane rásť. A keďže ani zďaleka nie všetky chĺpky sa nachádzajú v rovnakej fáze rastu, obvykle treba  absolvovať niekoľko ošetrení. Navyše, medzi jednotlivými ošetreniami je potrebné zachovať 4 – 8 týždňovú pauzu, takže ak začnete teraz, do jari to stihnete akurát.

Začnite podpazuším

Ak by sme si pomohli dovolenkovou terminológiou, na first minute termíny sa objednáva podpazušie. Veľmi dôležitý predpoklad bezproblémovej epilácie je totiž zdravá pokožka, ktorá nie je  podráždená slnečným žiarením. Pokiaľ ste sa z dovolenky vrátili len nedávno a chcete epilovať nohy, vyčkajte radšej do októbra. Platí totiž pravidlo, čím väčší kontrast medzi farbou chĺpkov a kože, tým lepšie. Podpazušie je v tomto smere bezproblémové a objednať sa môžete aj hneď. Nezabúdajte však na pravidlo,  že štyri týždne pred ošetrením nesmiete používať pinzetu, epilačný strojček, teplý ani studený vosk. Povolená je len žiletka.

 

Pýtajte sa na ponuku

Laserovú epiláciu dnes  ponúkajú takmer v každom salóne. Ak nechcete byť  svojou investíciou sklamaní,  alebo, nedajbože, skončiť s popálenou kožou, preverte si, s akým prístrojom v danom centre pracujú. „Najefektívnejšie prístroje vás zbavia  80-90% neželaného ochlpenia už po 4-6 ošetreniach“, vysvetľuje MUDr. Iveta Hasová z Medicínskeho kozmetického centra MEDSKIN, ktoré sa môže pochváliť na Slovensku  doslova unikátnym prístrojom –  epilačným laserom ClarityTM LPC. „Ide o kombináciu alexandritového a Nd:YAG lasera, ktorým môžeme  odstrániť dokonca aj svetlejšie a jemné chĺpky a dosahujeme ním excelentné výsledky aj na takých citlivých partiách, akou je napríklad tvár,“ hovorí lekárka.

Pánom vstup povolený

Laserová epilácia už dávno nie je len čisto ženská záležitosť. Aj  hoci strnisko na tvári môže pôsobiť príťažlivo,  niektorí muži so svojim hustým porastom na hrudníku či chrbte rozhodne nie sú stotožnení. Laser pomôže aj im, avšak treba počítať s tým, že páni, ktorí sú „nabití hormónmi“ budú potrebovať ošetrení viac.  To isté môže platiť aj pre ženy s výraznejším ochlpením či atypickými lokalizáciami ochlpenia. „Tieto stavy  veľakrát súvisia s poruchou hormonálneho cyklu či inými ochoreniami žliaz s vnútornou sekréciou. Preto je prvým krokom v boji s chĺpkami endokrinologické vyšetrenie a liečba základného ochorenia, ktoré hormonálnu nerovnováhu upraví. Pri vhodnej a cielenej terapii potom bude aj  váš progres v boji proti chĺpkom rýchlejší a úspešnejší,“ dodáva MUDr. Hasová.