Znamienka

Široká verejnosť si pod pojmom znamienka predstavuje takmer všetky zmeny farby či povrchu kože. Často sú mylne považované za znamienka aj kožné výrastky(fibrómy), cievne lézie(angiómy), alebo drobné bradavičky. Tieto „znamienka“ sú neškodné, nezvrhávajú sa. Pre dermatológa sú znamienkami melanocytárne (pigmentové) lézie kože. Ide o nahromadenie hnedého farbiva ( melanínu) v koži. Pri pigmentových znamienkach sa nedá so sto percentnou istotou povedať, že sa nikdy nezvrhnú. Každé znamienko, ktoré má v sebe pigment sa môže za určitých okolností zmeniť. Preto je dôležité znamienka pravidelne sledovať a akúkoľvek zmenu konzultovať s lekárom.

Ako problém vzniká?

Znamienka je dôležité pravidelne sledovať a nezanedbávať prevenciu. Akúkoľvek zmenu treba konzultovať s lekárom. Je pravdou, že kožné melanómy vznikajú často „de novo“, nikdy nesmiete zabúdať na znamienka prítomné na koži od narodenia. Pre niektoré je typické zvrhávanie sa v dospelom alebo staršom veku. Najnebezpečnejšie sú tie väčších rozmerov, kde sa môže zmeniť len niektorá ich časť. Každé znamienko je treba posudzovať individuálne. Špeciálnu pozornosť by sme mali venovať znamienkam na miestach zvýšeného mechanického dráždenia a to hlavne na ploskách nôh, dlaniach, v mieste nosenia okuliarov, retiazok, podprseniek a opaskov. Takisto je potrebné sledovať znamienka rozmerov väčších ako 1 cm, znamienka tmavohnedé až čierne, modré a všetky ktoré by krvácali, svrbeli, prípadne sa inak menili.

 

Ako to riešiť?

Najdôležitejšie je pravidelný skríning, teda prevencia. Pri vyšetrení lekár postupne prezrie ručným alebo digitálnym dermatoskopom kožu celého tela. Špeciálna pozornosť sa venuje ploskám nôh, dlaniam rúk a všetkým kožným záhybom, kde by mohlo ukryté znamienko ujsť Vašej pozornosti.
Zmeny na koži sú vyhodnocované na základe ABCDE pravidla, kde sa hodnotí symetria znamienka (A-asymetry), okraje (B-borders), farba (C-color) a veľkosť – priemer znamienka (D-diameter). Vývoj vyšetrovaného znamienka (E-evolution) sledujeme opakovaným vyšetrením.
Okrem skúseného oka vyšetrujúceho odborníka  pri digitálnych dermatoskopoch nám v diagnostike pomáha aj zabudovaný počítačový softwér, ktorý archivuje a hodnotí odfotené znamienka.
Novinkou v sledovaní pigmentových znamienok je prístroj FotoFinder.
Podozrivé znamienko odfotí  vo vysokom rozlíšení špeciálna ručná kamera. Zabudovaný softwér dokáže znamienko 20 až 70 krát zväčšiť, zaznamená jeho skóre a vyhodnotí mieru nebezpečnosti. Pri ďalšej kontrole sa znamienko znovu detailne odfotí a porovná sa s predchádzajúcim stavom. Prístroj je veľmi citlivý na akúkoľvek zmenu farby, tvaru, či veľkosti znamienka. Druhá kamera, ktorá je súčasťou prednej časti prístroja zosníma okrem jednotlivých znamienok opakovane aj celý povrch vášho tela a okamžite upozorní lekára na všetky abnormality kože a novovzniknuté znamienka. Na základe týchto informácií lekár posúdi, či podozrivé znamienko je potrebné chirurgicky vybrať, alebo len dlhodobo sledovať.  V prípade, že sa u vás v rodine vyskytlo rakovinové ochorenie kože, ste fototyp I. a II., prípadne často sa slníte, mali by ste takéto vyšetrenie určite absolvovať.