Cievne lézie

Problematika rozšírených cievok je častou, priam každodennou otázkou klientov v kozmetických zariadeniach. Nielen ženy sa sťažujú na „červené žilky na tvári“ na tvári, či dolných končatinách, často tento problém trápi aj mužov.

Jemné živočervené rozšírené cievky na tvári sa nazývajú teleangiektázie. Pozorujeme ich jednotlivo, alebo ich tesné zoskupenie môže vytvárať dojem jednoliateho celku. Na dolných končatinách žilová kresba zdravých osôb nie je badateľná. Na rozdiel od teleangiektázií tváre, venektázie dolných končatín sú sfarbené do modrofialova, či modročervena. Ich priebeh je kľukatý, sú hrubšie a výraznejšie, ich dĺžka dosahuje i niekoľko centimetrov. Metličkovými varixami označujeme hviezdicovito usporiadané venektázie na stehnách, predkoleniach, či okolo členkov. Bohužiaľ ženy bývajú viacnásobne častejšie postihnuté ako muži a pre nejednu z nás sa „metličky“ stávajú nepríjemným kozmetickým problémom.

Angioma senile – drobné červené uzlíčky, sýtočervenej a neskôr namodralej až modrošedej farby, vznikajú spravidla v tridsiatom až štyridsiatom roku života. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, častejšie však u mužov. Ich veľkosť dosahuje niekoľko milimetrov, spravidla bývajú veľké ako špendlíková hlavička. Bývajú mierne vyvýšené nad kožný povrch. Vyskytujú sa jednotlivo, častejšie sú však mnohopočetné.

Naevus flammeus – „oheň“ sú vínovočervené škvrny rozličnej veľkosti, tvaru a intenzity sfarbenia. Nachádzajú sa v ktorejkoľvek lokalizácii na koži zvyčajne od narodenia, či ranného detstva. S rastom sa spravidla zväčšujú.

Ako problém vzniká?

Vznik tzv. popraskaných žiliek na tvári, môže byť podmienený vrodenou vývinovou chybou, bez dokázateľnej príčiny, vtedy sa s týmito poruchami stretávame už v detskom veku. V dospelosti vzniknuté teleangiektázie bývajú podmienené vonkajšími faktormi alebo prítomnými kožnými chorobami. Slnečné žiarenie, klimatické vplyvy, hormonálna liečba, patria k častým faktorom napomáhajúcim vzniku teleangiektázií. Odstránenie cievok na tvári sa tak stáva pálčivou témou u klientov. Na vzniku rozšírených žíl dolných končatín sa podieľajú vrodené vlohy , ako aj zmeny podmienené starnutím / zníženie elasticity cievnej steny…/. Pôsobenie rizikových faktorov, medzi ktoré sa okrem iného zaraďuje obmedzenie pohybu a nadváha, zhoršuje danú dispozíciu.

sidebar-banner2

Odporúčané riešenia problému

Sklerotizácia
I2PL technológia
NdYAG laser

Prečítajte si tiež