Základná charakteristika

Blefaroplastika, alebo korekcia viečok, patrí k najžiadanejším zákrokom v plastickej chirurgii. Vyhľadávajú ju ľudia, ktorých trápi prebytočná a ochabujúca koža na horných alebo dolných viečkach, prípadne nadmerné tukové vačky. Efekt blefaroplastiky je dlhotvácny, v mnohých prípadoch až trvalý. Zákrok navracia očiam mladistvý a svieži vzhľad, pacienti si pochvaľujú aj zlepšenie kvality videnia.

Vplyvom genetických predispozícií, ale aj životného štýlu (fajčenie, nedostatok spánku, nadmerné slnenie) sa v určitom veku začnú v oblasti horných aj dolných viečok tvoriť prebytky kože. Tie jednak pôsobia neesteticky a dodávajú tvári starší a smutnejší výraz, zároveň však môžu zapríčiniť zdravotné ťažkosti, ako sú únava očí, pocit zhoršeného videnia a ľahké obmedzenie zorného poľa.

Operácia horných viečok je určená pre ľudí s prebytočnou kožou na horných alebo dolných viečkach, prípadne nadmernými tukovými vačkami. Najčastejšie trápi ľudí po 40-tke, no keďže na vzniku tohto problému má najväčší podiel genetika, s indikáciou na tento zákrok sa stretávame už aj u mladších ľudí. Medzi ďalšie príčiny patria hormonálne poruchy či zlá životospráva.

Ošetrenie je kontraindikované v prípade nasledujúcich diagnóz

  • závažné systémové ochorenia (obehové zlyhanie, zlyhanie pečene)
  • akútne zápalové ochorenie
  • aktívny herpes
  • poruchy zrážanlivosti krvi
  • tehotenstvo a dojčenie

Ambulantný zákrok trvá približne hodinu a vykonáva sa v lokálnej anestéze. Plastický chirurg počas zákroku odstráni prebytočnú kožu z horného a/alebo dolného viečka a zredukuje alebo úplne odstráni tukové vačky. Zákrok nevyžaduje hospitalizáciu, pacient po ňom odchádza domov, kde by mal dodržiavať minimálne 3 dni, ideálne týždeň, kľudový režim

Po zákroku môžu byť v okolí očí dočasne prítomné krvné podliatiny, ktoré zvyčajne do 7-10 dní zmiznú. Veľmi často býva prítomný opuch.

Nevstrebateľné stehy sa odstraňujú po 7 dňoch, dovtedy je ranka prekrytá sterilnými pásikmi náplaste. Drobná jednoliata jazvička v záhybe horného viečka sa sceľuje približne týždeň, kedy by ste sa mali vyhnúť aj športovej aktivite. Po 2 mesiacoch jazvička prakticky zaniká.

Blefaroplastika upravuje pokles mäkkých štruktúr viečok, redukuje nadbytočné a vystupujúce tukové vačky, odstraňuje prevísajúcu kožu a svalovinu.

Blefaroplastika odstraňuje prebytočnú kožu z viečok a koriguje ich pokles, čím dosiahneme optický lifting očného okolia. Zároveň z redukujme prebytočné tukové tkanivo, kvôli ktorému pôsobia oči opuchnuto. Zákrok prinavracia pacientom mladistvý a svieži vzhľad, zvyšuje komfort videnia a navracia stratené sebavedomie.