Ruky

Aj podanie ruky môže niektorým osobám spôsobovať stres. Pri prvom stretnutí vizuálny kontakt spočinie síce najprv na tvári, ale následné podanie ruky patrí taktiež k prvotnej komunikácii. Podanie ruky charakterizuje jednotlivca a starostlivosť o ich zovňajšok môže, okrem iného, prezradiť aj náš vek.

V zimnom období je starostlivosť o pokožku veľmi dôležitá. V zime sú naše ruky vystavované extrémnym klimatickým podmienkam, chladnému a veternému vzduchu. Veď, priznajme si, koľké z nás na rukavice veľakrát zabúdajú. Okrem iného, najmä my, ženy, často prichádzame do styku s čistiacimi prostriedkami a opakovane si naše ruky umývame bez toho, aby sme ich následne dostatočne premastili, hydratovali.

V letnom období je pokožka rúk, naopak, vystavovaná pôsobeniu UV žiarenia, čím u mnohých jedincov vznikajú na chrbtoch rúk drobné hnedasté škvrny. Ďalším nepríjemným problém je aj nadmerné potenia v oblasti dlaní. Nebýva síce častý, ale o to viac znepríjemňujúci.

Ako problém vzniká?

Nedostatočnou ochrannou v zimnom období, rovnako ako zanedbávaním starostlivosti o ruky po použití rôznych čistiacich prostriedkov, dochádza k tzv. syndrómu suchých rúk. V lete, nekontrolovaným vystavovaním sa účinkom slnečného žiarenia, bez dostatočnej ochrany UV filtrami a s pribúdajúcim vekom, pozorujeme vznik vrások na rukách a tzv. stareckých škvŕn. Jedná sa o pigmentové škvrny typu lentigo solaris. V prípade ďalšieho problému, nadmerného potenia rúk, zostáva príčina zvyčajne neznáma, stretávame sa i s familiárnou predispozíciou. Pred zahájením liečby (aplikáciou botulotoxínu) treba vylúčiť ochorenia endokrinného, či neurologického charakteru.

Ako to riešiť?

V zimnom období je veľmi dôležitá pravidelná starostlivosť o pokožku rúk vo forme ochranných krémov, zábalov. Veľmi vhodné sú parafínové zábaly, ktoré Vám poskytnú aj odborné kozmetické salóny. Parafínové zábaly sú určené na prekrvenie tkaniva, regeneráciu kože a zabezpečujú jej optimálnu hydratáciu. Ošetrenie trvá približne 15 minút a pozostáva z opakovaného ponorenia rúk do parafínového kúpeľa teploty cca 60 stupňov Celzia a následnej relaxácii v ochranných rukaviciach. Preto ak je Vaša pokožka presušená, popraskaná, prípadne sa na nej nachádzajú i zádery, mierne začervenanie, parafínové zábaly jej prinavrátia stratenú jemnosť. Na korekciu pigmentových škvŕn na rukách sa zase využíva metóda liečby pulzným svetlom. V prípade nadmerného potenia dlaní je možné sekréciu potu zredukovať na 10% efektívnou aplikáciou botulotoxínu , čo bolo dokázané objektívnymi vyšetrovacími metódami. Výsledný efekt pretrváva  3 až 12 mesiacov, s maximom cca 9 mesiacov. Aplikácia sa po odznení prejavov môže opakovať.

Ak chcete mať prekrásne ruky, musíte pre to aj niečo urobiť. Ruky zvyčajne patria k tej časti tela, ktorej nevenujeme dostatok pozornosti, hoci bez nich by sme ostali bezmocní. Ak ste sa rozhodli, že chcete venovať viac času starostlivosti o ruky, radi Vám poradíme ako začať. 

Prečítajte si tiež