Základná charakteristika

Ide o vyšetrenie metódou epiluminiscenčnej mikroskopie. Kožný povrch znamienka sa detailne prezrie dermatoskopom, alebo zjednodušene povedané niekoľkonásobne (10 – 20x) zväčšujúcou lupou so svetlom. Vyšetrenie znamienok bolo známe už v 17. storočí, no najrýchlejšie sa táto metóda rozvíja posledných 10 rokov. Jedným z dôvodov je aj zvyšujúci sa výskyt najzhubnejšieho kožného nádoru – malígneho melanómu. Cieľom tohto neinvazívneho vyšetrenia je odlíšiť pigmentové kožné prejavy od tých bez pigmentu, zhubné od nezhubných, pomôcť  lekárovi rozhodnúť sa, ktoré znamienko je potrebné odstrániť a ktoré stačí len sledovať s odstupom času.  Dermatoskopia predovšetkým zvyšuje diagnostické skóre pre malígny melanóm a tým zvyšuje šancu na dlhodobé prežívanie u onkologických pacientov.

Pojem “znamienko” je naozaj veľmi široký. Pod znamienkom si môže niekto predstaviť stopkatý výrastok farby kože, červenú bodku tvorenú zhlukom drobných povrchových ciev, alebo hnedú škvrnu na koži. Kožný lekár považuje za znamienko melanocytárne (pigmentové) lézie kože. Nie všetky znamienka sú nebezpečné. Normálne znamienko by malo byť symetrické, okraje by mali byť ostré, rovnomerne sfarbené, prítomný len 1 odtieň hnedej a nie väčšie ako 6 mm.

  • Pre všetkých, ktorým na zdraví záleží
  • Pre osoby s pozitívnym nálezom v osobnej anamnéze
  • Pre tých, ktorí nepodceňujú preventívne opatrenia proti zhubným novotvarom
  • Pre klientov, ktorým sa nepozdáva tvar, farba či iné atribúty na znamienku
  • Pri manuálnej dermatoskopii Vám dermatológ dôkladne skontroluje znamienka na koži, pigmentové znamienka, pomocou špeciálneho ručného dermatoskopu – niekoľkonásobne (10-20x) zväčšená lupa so svetlom. Pri vyšetrení  sa posudzujú tzv. dermatoskopické kritéria. V lekárskom náleze sa hodnotí pigmentová sieť, prítomnosť pigmentových globúl, bodiek, rozvetvených prúžkov a  prítomnosť cievnych lakún. Makroskopicky sa hodnotí znamienko rovnako ako pri samovyšetrovaní podľa ABCD pravidla, kde si všímame asymetriu znamienka (A – asymetry ), okraje (B – border), farbu (C – color) a priemer znamienka (D – diameter).
  • Pri digtálnej dermatoskopii ide o tzv. videomikroskopiu kože. Špeciálna videokamera znamienko nahrá a príslušný softvér nález automaticky vyhodnotí. Výhodou je sledovanie znamienka s odstupom času a objektivizovanie nálezov klasickej manuálnej dermatoskopie. Pri opätovnej kontrole sa pôvodný obraz znamienka preloží novým a počítač lekára sám upozorní  už aj na minimálne zmeny. Tento spôsob vyšetrenia je vhodný najmä u pacientov s dysplastickými pigmentovými znamienkami a vrodenými znamienkami, ktoré majú väčšiu tendencie sa meniť na zhubné nádory.

Kontrola znamienok je určená pre kohokoľvek, kto si chce dať zdiagnostikovať zdravie svojej kože. Táto kontrola nie je obmedzená v podstate žiadnym faktorom. Akurát, ak je klient čerstvo opálený, odporúča sa počkať, kým jeho pokožka vybledne. V opačnom prípade môže prístroj neobjektívne vyhodnocovať tmavé znamienka ako farebne intenzívnejšie, a tým pádom rizikovejšie.

Cieľom tohto neinvazívneho vyšetrenia je odlíšiť pigmentové kožné prejavy od tých bez pigmentu, zhubné od nezhubných, pomôcť lekárovi rozhodnúť sa, ktoré znamienko je potrebné odstrániť a ktoré stačí len sledovať s odstupom času. Dermatoskopia predovšetkým zvyšuje diagnostické skóre pre malígny melanóm, a tým zvyšuje šancu na dlhodobé prežívanie u onkologických pacientov

Prečítajte si tiež