Bez ohľadu na to, či ste leto trávili pri mori, na horách alebo v meste, po lete by ste mali urobiť aspoň tri veci.

1. Nechajte si skontrolovať znamienka.

O tom, že slnečné žiarenie netreba podceňovať ani vtedy, keď je „pod mrakom“ by vedel  rozprávať nejeden „spálený“  dovolenkár či turista. Navyše, melanómové kožné nádory patria k najzhubnejším typom rakoviny vôbec a ich počet v populácii stúpa. Dobrou správou je, že vďaka moderným vyšetrovacím postupom je možné ich zachytiť už v počiatočnom štádiu, čím sa zvyšuje  šanca na úplné vyliečenie.  Technológie dokonca pokročili tak ďaleko, že dnes lekár prostredníctvom špeciálneho prístroja dokáže zmapovať celé telo, skontrolovať každé znamienko a následne uložiť  záznam v podobe detailnej fotografie do počítača, aby mohol o pol roka či o rok pri opätovnom vyšetrení zistiť, v ktorom mieste došlo k podozrivej zmene.   „Mnoho melanómov sa  vyvinie nielen z už existujúcich névov, ale aj na predtým zdravej koži. Preto je potrebné  kontrolovať povrch celého tela a výsledky v pravidelných časových intervaloch porovnávať. Výhodou je, že počítačová precíznosť umožní zachytiť akékoľvek, aj tie najmenšie zmeny,“ hovorí o unikátnom prístroji FotoFinder dermatologička, MUDr. Iveta Hasová a dodáva: „Ide naozaj o revolučný posun v možnostiach skríningu rakoviny kože, pričom samotné vyšetrenie nezaberie viac ako tri minúty.“

2. Doprajte si vodný píling.

Základom pre účinné vstrebanie výživných látok je čistá a zdravá pleť, preto je potrebné z času na čas zbaviť pokožku všetkého nepotrebného. Áno, mierime k procedúre známej ako píling, jedným dychom však dodávame, že s niektorými druhmi sa doma experimetovať neodporúča. Ak teda chcete  účinne   zregenerovať svoju pleť, vyčistiť ju, zbaviť odumretých čiastočiek a dodať jej potrebné živiny, odporúčame  zveriť sa do rúk odborníkov a vyskúšať tzv. vodný píling. Že ste o ňom ešte nepočuli? Nuž, v Hollywode je to jedno z najobľúbenejších neinvazívnych ošetrení, na Slovensku ho nájdete pod názvom Hydrafacial. „Jeho unikátnou výhodou je, že  v jedinej procedúre sa spája detoxikácia, hydratácia, exfoliácia,  regenerácia aj ochrana pokožky. Rieši tak problémy spôsobené slnečným žiarením, vyhladzuje jemné vrásky a linky, či reguluje tvorbu kožného mazu,“ hovorí MUDr. Hasová. Keďže pri tejto procedúre je možné používať rôzne kombinácie účinných látok pre rôzne typy pleti, docieliť môžete výsledok zodpovedajúci presne vašim potrebám. Na svoje si tak príde starnúca, citlivá aj mastná pokožka.

3. Hydratujte pleť, ale do hĺbky!

Ak po lete pred zrkadlom s hrôzou počítate, koľko vrások vám  zase pribudlo, je najvyšší čas obnoviť v pleti hydratačné pomery.  A keďže slnečné žiarenie dokáže ísť pekne „pod kožu“, rovnako hlboko je potrebné ísť aj pri opätovnom „zavlažovaní“. Inými slovami, až tam, kam nepreniknú bežné krémy.  Skvelým prostriedkom, ako dostať do hlbších vrstiev pokožky potrebnú výživu a vitamíny, je mezoterapia. „Pri mezoterapii aplikujeme do pokožky aktívne látky špeciálnou pištoľou, vďaka ktorej rýchle mikrovpichy ani nezaregistrujete,“ vysvetľuje MUDr. Hasová, ktorá po lete odporúča najmä ošetrenie Mezolift s obsahom nesieťovanej kyseliny hyalurónovej a mnohých účinných zložiek vrátane antioxidantov, stopových prvkov, či aminokyselín. Práve  kyselina hyalurónová je totiž schopná naviazať až 1000-násobne viac vody ako je jej vlastný objem a prinavrátiť tak pleti pevnosť a pružnosť. Navyše, táto látka je telu vlastná a bežne sa nachádza aj v chrupavkách, či očnej guli. Jedinou jej nevýhodou je, že organizmus ju rýchlo spotrebúva.

„Ak sú známky dehydratácie výraznejšie, ideálnym riešením je ošetrenie Hydrobalance s aplikáciou sieťovanej kyseliny hyalurónovej, čím sa docieli trvácnejší efekt,“ dodáva MUDr. Hasová.