Tápete v ponuke omladzujúcich ošetrení a neviete, ktoré z nich sú vhodné práve pre vás? Pripravte si zrkadlo a môžeme začať s diagnostikou.
Tím Angelina vs. tím Drew
Zabudnite na zjednodušené predstavy o tom, že synonymom starnutia sú iba vrásky. Ak má vaša pleť starnúť prirodzene a do krásy, so starostlivosťou treba ísť hlbšie pod jej povrch. Pozrite sa napríklad na Angelinu Jolie a Drew Barymore. Obe dámy starnú s gráciou, no na každej z nich sa vek „podpisuje“ inak. Ako? Angelina Jolie je typickou predstaviteľkou starnutia typu „sinker“, čo znamená, že s pribúdajúcim vekom jej tvár stráca objem. Najviac ho ubúda v oblasti očného okolia, spánkov a pod lícnymi kosťami, ktoré z tváre stále viac vystupujú. Drew Barrymore zase patrí do kategórie „sagger“, u ktorého výrazne ochabuje koža a objem doslova kĺže dole. Všimnete si to najmä na spodnej sánke, cez ktorú prevísajú povestné „syslíky“.
Rozhoduje kvalita kože
To, čo primárne odlišuje „sinkera“ od „saggera“ je hustota kože a mäkkých tkanív. „Isté paralely vidieť aj v type pleti, sinker ju má väčšinou normálnu, zatiaľ čo u saggera býva zmiešaná až mastná, často s výraznými pórmi. Už na pohľad je „ťažšia“,“ vysvetľuje MUDr. Hasová a pridáva ďalšie indície: „Ak ste sinker, zrejme ste nikdy nemali plné líčka a ako prvé spozorujete starnutie na očnom okolí. Viečka síce neovísajú, ale oči sa akoby prepadávajú do hĺbky. Tvár saggera vekom tiež stráca objem, no oveľa skôr si všimnete ochabujúce kontúry sánky. Väčšina saggerov tiež celoživotne bojuje s oblasťou podbradku a s pribúdajúcim vekom u nich prechod medzi bradou a krkom začína doslova splývať“.
„Sinker“ alebo „sagger“?
Najlepším diagnostickým nástrojom na určenie typu starnutia je obyčajné zrkadlo, MUDr. Hasová však odporúča pozrieť sa aj na rodičov: „To, ako budete starnúť nezávisí od toho, na koho sa podobáte, ale koho typ kože ste zdedili. “ A keďže veci nebývajú len čierne a biele, môže sa stať, že práve vaša tvár bude kombináciou „sinkera“ a „saggera“. Ako sa v tom teda vyznať? To, či ste „sinker“ alebo „sagger“ spoľahlivo zistíte už okolo 35. roku života, kedy je najvyšší čas na preventívne opatrenia. MUDr. Hasová má odporúčania pre obe kategórie: „Sinker by sa mal vyvarovať výraznej redukcie hmotnosti, lebo stratené kilogramy mu budú chýbať aj v tvári. Saggerovi zase neprospieva výrazné kolísanie váhy, lebo jeho „ťažšia“ koža sa už nemusí vrátiť do pôvodnej formy.“
Ktoré ošetrenia sú tie „pravé“?
Starnúť s gráciou znamená v prvom rade starať sa o zdravie svojej kože a podporovať jej regeneráciu. Oby typy – sinkeri aj saggeri – k tomu potrebujú základné stimulačné ošetrenia na podporu hĺbkovej hydratácie – napríklad skinboostre a plazmalifting (drakula terapia). Starnutie sa však prejavuje aj zmenou rozloženia a úbytkom tuku, pričom tieto zmeny sa na tvári prejavujú inak u saggera a inak u sinkera. Korigovať ich dokáže ošetrenie Profhilo Structura, ktoré sa zameriava práve na regeneráciu tukového tkaniva. Spôsob aplikácie sa pritom dá prispôsobiť potrebám sinkera aj saggera. Pokiaľ ide o špecifickú starostlivosť, tu sa už cesty „sinkerov“ a „saggerov“ rozchádzajú. „Sinkerom odporúčam skinboostre Profhilo a najmä výplne s kyselinou hyalurónovou. Sagger potrebuje silnejšie zbrane, a to sú najmä Ulthera, Endolift a rádiofrekvenčné ošetrenia (RTL, Exion), kombinovateľné aj s mikroihličkami (EXION RF). Časom sa zrejme nevyhnete ani blefaroplastike,“ uzatvára MUDr. Hasová.
P.S. vrásky
Pýtate sa, kde sa v typológii starnutia stratili vrásky? Podľa MUDr. Hasovej výrazne zvráskavený povrch kože postihuje najmä „sinkerov“ a ľudí s veľmi suchou pleťou. Táto špecifická kategória sa nazýva „wrinkler“ a patrí do nej napríklad aj manželka kráľa Charlesa II., Camilla. Problém s vráskami sa u nich začína prejavovať už po 30- tke, preto by dámy s takouto pleťou mali venovať veľkú pozornosť hydratácii a zvážiť tiež aplikáciu botulotoxínu. Ideálnou prevenciou je nefajčiť.