Ak ste si doteraz mysleli, že botulotoxín je látka, ktorá z ľudí robí strnulé karikatúry svojho niekdajšieho „ja“, znamená to len, že ste videli ukážky naozaj neprofesionálnej práce.  Správna aplikácia botulotoxínu pred letom vám totiž pomôže vyhnúť sa mnohým nepríjemnostiam a zároveň dodá tú správnu dávku sebavedomia.

Zbytočné obavy

Tak ako každú legendu, aj botulotoxín sprevádzajú rôzne mýty. Napríklad, že po jeho aplikácii sa človek nedokáže usmiať ani zamračiť, že sa jeho organizmus intoxikuje jedom, prípadne, že sa od, ľudovo  nazývaného “botoxu”, stane závislým. „Aplikačné dávky tohto preparátu sú  tisícnásobne nižšie, ako dávka vyvolávajúca toxickú reakciu,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Hasová. Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) dal tejto látke “zelenú” už v roku 1989, kedy bola schválená na medicínske použitie v  neurologických indikáciach. Neskôr sa však zistilo, že má aj omladzujúce kozmetologické účinky. Dnes patrí aplikácia botulotoxínu k piatim najčastejšie vykonávaným kozmetickým zákrokom a ročne ho podstúpia milióny ľudí. To  však ani zďaleka neznamená, že vám ho môže aplikovať kozmetička. Botulotoxín patrí len do rúk skúseného lekára, pričom treba mať na pamäti, že o výsledku rozhoduje aj taká „drobnosť“, ako je správne skladovanie látky.

Predchádza vráskam

Ani tie najdrahšie slnečné okuliare nedokážu zabrániť tomu, aby ste pri pobyte na slnku podvedome nezačali krčiť čelom či  žmúriť oči. Ak si, navyše, okuliare zložíte len preto, aby ste sa vyhli bielym neopáleným miestam na tvári, koledujete si o prírastok nových vrások nielen medzi obočím, ale aj v okolí očí. „Svojim klientom odporúčam aplikáciu botulotoxínu do oblasti medziobočia aj okolia očí  ešte pred odchodom na dovolenku,“ hovorí MUDr. Hasová a pokračuje: „Vďaka tomuto ošetreniu dokážeme efektívne zabrániť nevedomým a opakovaným pohybom tvárových svalov, ktoré sú zodpovedné za vznik mimických vrások. Napokon, vždy je jednoduchšie a lacnejšie vráskam predchádzať, ako potom riešiť naozaj hlboké stopy.“ 

Ako to funguje:

Po aplikácii botulotoxínu dochádza v priebehu 1-2 dní k prejavom nervovosvalovej blokády, teda k relaxácii svalov v ošetrenej oblasti. Efekt vyhladenia vrások nastupuje probližne na druhý až piaty  deň po zákroku. Výsledok pretrváva cca 3-4 mesiace po prvej aplikácii, pri opakovaní procedúry sa predlžuje až na  priemerne 6 mesiacov. Svalová relaxácia s následným vyhladením vrások je závislá od terapeutickej dávky, spôsobu aplikácie a zručnosti ošetrujúceho lekára. Ak ste v správnych rukách, výsledok pôsobí veľmi prirodzene a vaše okolie si nič nevšimne. Iba ak efekt rozjasnenej tváre, ku ktorému dochádza práve vďaka spomínanému uvoľneniu svalov.

Najúčinnejší „antiperspirant“

Mokré dlane či mapy od potu na oblečení vedia poriadne znepríjemniť leto. Ak  bežné antiperspiranty neäčinkujú, pomôže botulotoxín.  „Potné žľazy, sú inervované cholinergicky,  preto môže byť ich produkcia priaznivo ovplyvnená práve botulotoxínom typu A. Aplikáciou tejto látky dokážeme zredukovať nadmerné potenie až o 90%.,“ vysvetľuje MUDr. Hasová a dodáva: „Ak pacient trpí hyperhidrózou dlaní alebo chodidiel, odporúčam najskôr vyskúšať liečbu vodnou ionoforézou.“

Ako to funguje:

Pri  injekčnej aplikácii botulotoxínu typu A sa zlepšenie dostavuje už v priebehu niekoľkých dní, najčastejšie však medzi druhým a piatym dňom po aplikácii. Výsledný efekt pretrváva  tri až dvanásť mesiacov, s maximom približne devať mesiacov. Účinok je len dočasný, aj preto je možné ošetrenie opakovať.

Na čo všetko zaberá botulotoxín?

V rukách skúseného odborníka botulotoxín dokáže aj ďalšie zázraky, napríklad:

  • lifting vonkajších partíí obočia
  • odstránenie ochabnutých kontúr dolnej sánky tváre (tzv. Nefertiti lift)
  • korekcia výrazu tzv. smutného smajlíka
  • korekcia tzv. zemiakovej brady (hrudkovitý povrch brady spôsobený mimikou)
  • korekcia odhalených ďasien
  • neinvazívny face countoring tváre – pozdvihnutie kútikov úst, korekcia nezrovnalostí
  • zníženie potenia  o 90%