Základná charakteristika

Keloidné jazvy vznikajú po rozličných druhoch poškodenia kože. Svojou veľkosťou presahujú hranice pôvodného poškodenia či zákroku na koži. Môžu narásť do veľkých rozmerov. Prítomným sprievodným prejavom môže byť aj bolestivosť v mieste jazvy. Jednoduchým a zbyčajne účinným spôsobom liečby je opakovaná aplikácia depotného (zásobného) kortikoidu do jazvy. Často už po prvej aplikácii subjektívne ťažkosti zmiznú a je možné pozorovať zmäknutie jazvy.

Keloidné jazvy nie je vhodné opakovane  upravovať chirurgicky – teda opakovaným  odstránením a zašitím kože – hrozí opakovaný vznik keloidu. Injekčnou aplikáciou roztoku kortikoidov priamo do jazvy vieme dosiahnuť zmenšenie, zjemnenie a vyblednutie jazvy.

Pre všetkých, ktorých trápia neestetické keloidné jazvy na rôznych častiach tela.

Roztok sa injekčne aplikuje priamo do jazvy. K zlepšeniu dochádza niekedy už po prvej aplikácii, no väčšinou je potrebných niekoľko opakovaní.

Už po prvej aplikácii subjektívne ťažkosti zmiznú a je možné pozorovať zmäknutie jazvy. Na udržanie alebo vytvorenie trvalého efektu je potrebná opakovaná aplikácia v intervale 2-4 týždne počas niekoľkých mesiacov. Dočasným vedľajším účinkom môže byť zružovenie jazvy a vznik drobných cievok v jazve a jej bezprostrednom okolí.