Pigmentové škvrny sú neželanou daňou, ktorú platíme najmä po lete. Ak máte pocit, že slnko vám vystavilo príliš vysoký účet, pomôžu moderné technológie.

Nerobia rozdiely

Nepravidelné škvrnité pigmentácie postihujú prevažne ženy, a to bez ohľadu na vek. Tie mladšie zvykne potrápiť diagnóza melasma, prejavujúca sa škvrnami lokalizovanými najmä na tvári. Vznikajú počas tehotenstva alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či inej hormonálnej liečby.  Svoju rolu však zohráva aj vek. Pigmentácie známe ako „starecké škvrny“, odborne nazývané lentigo solaris, sa vyskytujú zvyčajne po štyridsiatke a nekompromisne prezrádzajú náš skutočný vek. V oboch prípadoch je ich najväčším „spojencom“ je slnko, preto sa čakárne dermatológov plnia najmä po lete.

Posvieťte si na ne

Neinvazívnu cestu k zjednoteniu farebnosti pleti predstavuje pulzné svetlo I2PL. Kožné fľaky odstraňuje bez výraznejšieho poškodenia kožného povrchu a bez obmedzenia vašich bežných aktivít. „Na liečbu zvyčajne postačujú  jedno až dve ošetrenia, realizované v 3 – 4 týždňovom intervale. Ak však chceme pokožku výraznejšie regenerovať, odporúčajú sa tri ošetrenia,“ vysvetľuje dermatologička Iveta Hasová. Bolesti sa obávať netreba, jediný vnem, ktorý pri vysielaní svetelných impulzov z hlavice prístroja budete pociťovať, je podobný jemnému štipnutiu. Zákrok je, navyše, len otázkou niekoľkých minút.

Vymeňte kožu za novú

V prípade odolávajúcich, či hlbšie lokalizovaných pigmentácií, sa odporúčajú chemické peelingy, známe už od 40. rokov minulého storočia. V  súčasnosti zažívajú svoj „comeback“ v oveľa dokonalejšej verzii. Najmä peeling kyselinou trichlóroctovou (TCA) patrí medzi overené spôsoby, ako si poradiť s pigmentovými škvrnami. Jeho jedinou nevýhodou je, že niekoľko dní po aplikácii postupne dochádza k zlupovaciemu efektu, čo vás na chvíľu vyradí  z bežných aktivít.

Revolučný kyslík vybieli aj omladí

Absolútnou novinkou medzi metódami, ktoré si dokážu poradiť  s farebnými nedokonalosťami pleti je OxyGeneo NeoBrightTM. Toto neinvazívne ošetrenie má navyše aj výrazný omladzujúci efekt.

Procedúra prebieha v troch krokoch. Najskôr jemnou exfoliáciou odstránime  odumreté bunky z povrchu pokožky, čím ju pripravíme na príjem živín a aktívnych látok. Následne hlboko do pokožky  aplikujeme koktail účinných látok, ako sú kyselina azaleová a kyselina kojová,ktoré  sa postarajú o zosvetlenie a vybielenie pigmentácií, a spolu s nimi aj retinol, známy svojimi omladzujúcimi účinkami. Tretím krokom je okysličenie pleti. Prístroj  OxyGeneo vytvára bublinky CO2, ktoré na povrchu pleti jemne praskajú a zvyšujú prietok krvi, čím pleti dodávajú kyslík a zvyšujú jej metabolizmus. Vďaka tejto prírodnej metóde sa koža dokonale okysličí a bez problémov absorbuje všetky aktívne látky.