Rozhovor s MUDr. Ivetou Hasovou a MUDr. Janou Šrámekovou pre magazín  Madam EVA 08/2019.

Sedíme v tej istej ambulancii, v ktorej ste pred 15 rokmi začínali, a hoci synonymom MEDISKIN bude vždy vaše meno, dnes sa zhovárame v trojici. Je pritom úplne zrejmé, že tu ide o viac ako len rozšírenie tímu…

Iveta Hasová: Áno, začiatkom tohto roka u nás začala pracovať doktorka Šrámeková a ja sa z toho veľmi teším. Nebol to náhodný krok, ale výsledok zrelej úvahy a dlhoročného priateľstva – tak v profesionálnej ako aj ľudskej rovine. Považujem to za vzácnosť, lebo ani v čase, keď sme boli konkurenciou, sme necítili voči sebe rivalitu. Naopak, vždy nám išlo o odbornosť a dobro našich klientov. Takže celé tie roky sme si vymieňali skúsenosti, konzultovali a, pochopiteľne, často aj polemizovali, čo nám zostalo dodnes (smiech).

Jana Šrámeková: Najskôr to boli svetové kongresy, kde sme pred 15 rokmi ako jediné reprezentovali Slovensko, neskôr aj spoločné dovolenky. Vždy nás spájala túžba držať krok s dobou, vzdelávať sa,  hľadať a  prinášať to najlepšie z noviniek vo svete estetickej medicíny.

Dve, dá sa povedať, prvé dámy estetickej medicíny na Slovensku, na jednom pracovisku. Už na prvý pohľad silné osobnosti. Dlho ste riešili, ako si to „rozdelíte“?

Iveta Hasová: Ani nie.  Som rada, že mám v tíme najskúsenejšiu laserovú špecialistku na Slovensku. A hoci technológie boli a vždy budú mojou srdcovou záležitosťou, s radosťou som jej túto parketu uvoľnila. Pretože viem, že v tom, čo robí, nemá konkurenciu a ja sa konečne môžem venovať tomu, čo ma baví najviac – estetike v jej najkoncentrovanejšej podobe. Lekárska terminológia to pomenúva „sucho“ – injekčné techniky. Ja to vnímam ako sochárstvo a reštaurovanie (úsmev).

Jana Šrámeková: Faktom je, že posledných 5-6 rokov som premýšľala, čo ďalej. Predsa len, roky pribúdajú a ťažko sa kupujú nové drahé stroje, keď aj môj personál sa už chystal do dôchodku. Takže ponuka od Ivy ma potešila a pokiaľ ide o stroje, tie už mala najlepšie práve ona (úsmev).

Mohlo by sa zdať, že najlepšie prístroje sú len otázkou peňazí. Čo teda odlišuje dve kliniky s rovnakým technologickým vybavením?

Iveta Hasová: Ľudia. Keď dvaja robia to isté, výsledok môže byť diametrálne odlišný. Aj keď si kúpite ten najlepší prístroj na svete, ale ako lekár nie ste dobrý diagnostik, nikdy z neho nevyťažíte pre svojho klienta maximum. Budete sa pohybovať len v tzv. terapeutickom okne, určenom výrobcom, kde máte istotu, že všetko prebehne „v rámci noriem“. Výrobca vám povie, že jeho prístroj je vhodný napríklad na hemangión, ale len vy vidíte, v akej hĺbke sa nachádza, akú ma farbu a  veľkosť.  A podľa toho regulujete výkon, frekvenciu, dĺžku pulzu.

Jana Šrámeková:  A to si vyžaduje aj množstvo vzdelávania. Preto po večeroch nečítam beletriu, ale výsledky klinických štúdií, absolvujem rôzne školenia a premýšľam o výsledkoch prezentovaných v celosvetových databázach workshopov, do ktorých mám prístup. A nie raz sa mi stalo, že môj vlastný postup prezentovali na kongrese dávno po tom, ako som sa k nemu dopracovala na základe dostupných informácií ja sama.

Ako sa vôbec dá v tej záplave informácií vybrať to najlepšie z najnovšieho? Dokáže vás ešte niečo prekvapiť?

Iveta Hasová: Pri výbere prístrojov aj materiálov vždy postupujem podľa toho, ako sú podložené štúdiami, prednostne ma zaujíma bezpečnosť  a výsledky. A potom je to aj istá miera zvedavosti a „intuície“, získanej skúsenosťami. Napríklad Ultheru, ktorá je dnes považovaná za jediný neinvazívny lifting, som na Slovensko priniesla ako prvá, viac ako rok predtým, než prišiel distribútor. Pamätám si tiež, ako som na kongrese v Paríži objavila  BTL,  českú firmu, ktorá je dnes lídrom technológií telových ošetrení  v USA. Výsledkom bolo, že na Slovensko som ako prvá priniesla Exilis, Vanquish a najnovšie Unison.

Jana Šrámeková: Pre mňa je aj po 23 rokoch praxe zázrakom Ulthera, ktorá pracuje v dvoch vrstvách. V tej hlbokej pozdvihne svalstvo a následne spevní kožu. Ďalším sú laserové technológie od americkej firmy Fotona. Jej prístroje ponúkajú obrovské množstvo variácií ošetrení pri rôznych vlnových dĺžkach, čo iné lasery neumožňujú. Ak viete ich potenciál naplno využiť, dokážete dosiahnuť výsledky, aké boli pred pár rokmi nepredstaviteľné.

Vývoj v estetickej medicíne sa však zrejme netýka len technológií. Kam sa tento odbor posúva?

Iveta Hasová:  V prvom rade sa mení celková filozofia estetickej medicíny. Kedysi sme „naháňali“ vrásky a riešili jednotlivosti. Dnes modelujeme tvár ako celok, riešime profiloplastiku a naše klientky vedieme k tomu, aby sa o seba starali. Lebo estetická medicína, to nie sú len ihly a kanyly, ktorými „riešim problém“. Základom je starostlivosť, ktorou zlepšujem kvalitu kože a zabezpečujem jej dlhodobé zdravie. Ale to im vlastne vysvetľujem už celých 15 rokov (úsmev).

Jana Šrámeková: Ženy milujú botulotoxín a kyselinu hyalurónovú, lebo ich efekt je okamžitý. Ale podmienkou pretrvania efektu akéhokoľvek omladzovacieho zákroku, aj toho invazívneho, je dobrý tonus kože.  A toto platí aj pre dámy, ktoré sa chystajú na chirurgický zákrok alebo ho absolvovali. Lebo kvalitu kože žiadny plastický chirurg nezmení. Obrovský boom tiež  zažívajú aj telové ošetrenia. Napríklad celulitídu sme kedysi riešili  myostimuláciou dlhými ihlami  zavádzanými do podkožia.  Dnes sa to dá robiť komfortnejšie a najmä efektívnejšie – prístrojom Unison, ktorý pôsobí na všetkých 5 príčin celulitídy.

Tak teda nazrime trochu aj do budúcnosti, čo z toho všetkého podľa vás pretrvá?

Iveta Hasová:  Ja verím, že zdravý rozum a zmysel pre prirodzenosť. Lebo tá bude v budúcnosti najvzácnejšia. Je vysoko pravdepodobné, že sa budeme dožívať 130 až 150 rokov, že mnohé problémové veci vyriešia kmeňové bunky. Tiež si myslím, že budúcnosťou anti-age medicíny spočíva vo vyváženosti hormónov, ktorú keď dosiahneme, výrazne spomalíme starnutie a vymiznú mnohé problémovové diagnózy, napr. akné či rozacea. Náš genotyp však zostane a s ním aj veľké nosy či malé brady. A naša túžba po dokonalosti. Lekárom  rozhodne  práca neubudne, dôležité bude len nenechať túto túžbu prerásť do posadnutosti.

To všetko je hudba vzdialenej budúcnosti, tak skúsme na záver prezradiť niečo, na čo sa v MEDISKIN môžeme tešiť aj my, čo sa ešte tých 150 rokov nedožijeme ?

Iveta Hasová:  Stále na to najlepšie z najnovšieho.  Či už ide o prístrojové ošetrenia, materiály aj techniky. Mojou poslednou inšpiráciou je tzv. Swift Lift, teda aplikácia kyseliny hyalurónovej do podkožia. Ide o špeciálnu techniku pri ktorej „napnete“ spoje medzi svalom a podkožím a dosiahnete tak  veľmi efektný lifting tváre. Horúcou novinkou je tiež výplňový materiál Volux, ktorý podľa štúdií zefektívňuje výsledky profiloplastiky, a to tak z hľadiska  financií aj trvácnosti výsledného efektu.