Dva problémy, ktoré by ste si nemali zamieňať.

 

Pocit napätia, mdlá a unavená pleť, jemné vrásky, ktoré predtým neboli také výrazné. Diagnostikovali ste si na základe týchto prejavov suchú pleť? V tom prípade je tento článok určený pre vás. Mnoho ľudí si totiž zamieňa suchú pleť s dehydratovanou, čo sú dva úplne odlišné problémy.

 

Suchá pleť vs. dehydratovaná pleť: v čom je rozdiel?

Suchá pleť je typ kože, ktorý je daný geneticky. Ak ste sa s ňou narodili, pravdepodobne ju budete mať celý život. Takáto pleť produkuje menej prirodzených olejov (mazu), čo znamená, že má slabšiu prirodzenú ochrannú bariéru a je náchylnejšia na podráždenie a vplyvy vonkajšieho prostredia. Táto predispozícia sa môže zhoršovať starnutím, hormonálnymi zmenami, zdravotnými problémami či používaním nevhodných kozmetických produktov. Dehydratovaná pleť je však niečo iné. Môže postihnúť akýkoľvek typ kože –  pokojne aj mastnú alebo zmiešanú. Znamená jednoducho to, že pleť nemá dostatok vody. V dôsledku toho vyzerá unavene, stráca pružnosť a zvýrazňujú sa na nej vrásky. Na rozdiel od suchej pleti ide o dočasný stav, ktorý sa dá správnou starostlivosťou zlepšiť.

 

Čo spôsobuje dehydratáciu pleti?

Zdravá koža potrebuje na zachovanie svoje funkčnosti a pružnosti aspoň 30 % vody. Ak má vlhkosti menej,  znamená, že v nej dochádza k tzv. transepidermálnym stratám vody (TEWL). Tento problém môžu spôsobiť vonkajšie aj vnútorné faktory. Častým dôvodom býva narušená ochranná bariéra, kvôli ktorej sa voda sa z pleti rýchlejšie odparuje. Ochrannej bariére neprospieva chladné počasie, vietor, klimatizácia či vykurovanie. Spúšťačom problémov môže byť aj nevhodná kozmetika – napríklad príliš agresívne čistiace produkty, ktoré pleť vysušujú. Rovnako je dôležité, koľko vody prijímate zvnútra – ak denne vypijete len pár pohárov vody, nečakajte glowy skin. A áno, aj  alkohol, káva, fajčenie, nedostatok spánku či nevhodná strava robia svoje.

 

Ako na samodiagnostiku?

Neviete, či je vaša pleť suchá alebo dehydrovaná? Najlepšie je pozrieť sa na konkrétne príznaky. Suchá pleť sa môže správať podobne ako dehydratovaná – môže pôsobiť mdlým dojmom, byť citlivá, napätá a podráždená. Tvoria sa na nej suché miesta, má matný vzhľad a chýba jej prirodzený jas. Typickým znakom suchej pleti sú šupinky, drsná textúra, červené fľaky a pocit diskomfortu aj po nanesení hydratačného krému.

 

Dehydratovaná pleť:

  • Pôsobí unavene a mdlo
  • Má viditeľné jemné vrásky a linky
  • Stráca pružnosť a postupne ovísa
  • Často svrbí alebo pôsobí precitlivelo
  • Na pohmat je normálna alebo mastná

 

Suchá pleť:

  • Má drsný, šupinatý povrch
  • Je začervenaná a podráždená
  • Je napätá, najmä po umytí
  • Tvoria sa na nej šupinky a suché mapy
  • Má matný vzhľad a chýba jej prirodzený jas

 

Kozmetické must-have

Či už máte suchú alebo dehydratovanú pleť, vašim cieľom je udržať ju hydratovanú a posilniť jej ochrannú bariéru pomocou správnej starostlivosti. Kľúčové sú pre vás produkty s kyselinou hyalurónovou, ktorá viaže vodu a pomáha ju udržať v pleti. Dehydratovaná aj suchá pleť však majú aj ďalšiu spoločnú črtu – môžu zvýrazniť vrásky. Jemné linky, ktoré na dobre hydratovanej pleti nevidno, sa pri dehydratácii stávajú nápadnejšími. Preto je vhodné zaradiť do rutiny aj antioxidanty, napríklad vitamín C, E alebo beta-karotén, ktoré pokožku posilnia a pomôžu jej bojovať proti poškodeniu.

 

Ako na správnu starostlivosť?

Pleť môžete hydratovať rôznymi formami, napríklad pleťovou vodou, maskou, sérom či krémom. Aby sa produkty dobre vstrebávali, dôležité je aj správne čistenie – ideálne dvojfázové, s následným vyrovnaním pH pomocou tonera. Pri vrstvení produktov postupujte od najľahších konzistencií po hutnejšie, aby sa ich účinky vzájomne dopĺňali a efektívne prenikali do pokožky. Pokiaľ ide o výber krému, ten závisí od typu pleti. Kým suchá potrebuje výživnejšie zloženie s emolientmi, olejmi a ceramidmi, mastná a zmiešaná pleť si lepšie poradí s ľahkými gélovými textúrami. Pri suchej pleti je dôležité dodávať nielen vodu, ale aj lipidy. Okrem hydratačných sér potrebuje výživnejšie krémy s obsahom olejov, ceramidov a zvláčňujúcich zložiek, ktoré pomáhajú uzamknúť vlhkosť. Domácu starostlivosť pravidelne dopĺňajte aj prístrojovými ošetreniami  – napríklad  mezoterapiou a skinboostrami.

 

Neviete, ako si zostaviť účinnú hydratačnú rutinu? Inšpirujte sa tipmi našej odborníčky na dermatologickú starostlivosť SkinCeuticals – Silvie Doliakovej, ktorá je založená na piatich základných princípoch: čistenie, prevencia, korekcia, hydratácia a ochrana.

 

1️. Čistenie/Tonizácia – Gentle Cleanser & Equalizing Toner

Tento čistiaci rituál odstraňuje nečistoty a pripravuje pleť na optimálnu absorpciu produktov.

 

2️. Prevencia – C E Ferulic

Tento inovatívny sérum s vysokou koncentráciou vitamínu C posilňuje pleť proti environmentálnym vplyvom, ktoré môžu z nej odčerpávať vlhkosť, a pomáha znižovať prejavy poškodenia slnkom, ako sú jemné linky a vrásky.

 

  1. Korekcia – Hydrating B5

Obohatený o vitamín B5, tento hydratačný gél obsahuje kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha viazať vlhkosť v pokožke.

 

  1. Hydratácia – Emollience

Výživný a regeneračný hydratačný krém s prírodnými výťažkami a olejmi podporuje hydratáciu a výživu pleti.

 

5️. Ochrana – Ultra Facial Defense SPF

Tento krém s vysokým ochranným faktorom pomáha chrániť pleť pred fotostarnutím a environmentálnym poškodením.