Ak ste si doteraz mysleli, že rakovina kože sa môže vyvinúť len z už existujúcich  znamienok, musíme vás vyviesť z omylu. Zhubné nádory môžu vzniknúť aj na predtým zdravej koži. Jediný spôsob, ako ich včas zachytiť,  je „fotiť“ celé telo a snímky následne porovnávať. Preventívny „photoshooting“ s revolučným prístrojom Fotofinder vám pritom zaberie len niekoľko minút!

Ak ste už absolvovali bežné vyšetrenie znamienok, určite viete, ako  prebieha. Lekár vám  znamienka prekontroluje špeciálnym prístrojom – dermatoskopom – a následne posúdi, či sú v poriadku, alebo treba niektoré z nich s odstupom času skontrolovať znova. Ak nájde podozrivý útvar, chirurgicky ho odstráni a tkanivo vyšetria na histológii.

Predstavte si však prístroj, ktorý kamerou zosníma  a zachytí celý povrch vášho tela, vrátane všetkých jeho záhybov,  do niekoľkých fotografií. Lekár si ich následne detailne prezrie v  rozlíšení až do 72 megapixelov na displeji a  fotografie vo Full HD kvalite archivuje do počítača. Keď prídete o rok, či 6 mesiacov znova na kontrolu, na základe nových snímok dokáže  presne vyhodnotiť aktivitu kože a rozoznať akékoľvek vzniknuté abnormality či zmeny. A práve toto porovnávanie je kľúčom k včasnej diagnostike, ktorá vám môže zachrániť život.

Vyšetrenie s prístrojom  FotoFinder je dostupné už aj na Slovensku a na rozdiel od bežných diagnostických postupov, zameraných na skúmanie už existujúcich znamienok, táto technológia zároveň mapuje kožu celého tela. Jeho jedinečnou výhodou je, že pri opakovanom vyšetrení presne odhalí, v ktorých miestach došlo k nebezpečným zmenám.  „Zákernosť rakoviny kože spočíva aj v tom, že mnoho melanómov sa  vyvinie na predtým zdravej koži. Preto ak opakovane kontrolujete povrch celého tela a výsledky v pravidelných časových intervaloch porovnávate, počítač zachytí akékoľvek zmeny,“ hovorí MUDr. Iveta Hasová, kde môžete  vyšetrenie absolvovať. „Ide naozaj o revolučný posun v možnostiach skríningu rakoviny kože, pričom samotné vyšetrenie zaberie len niekoľko minút,“ dodáva.

Vyšetrenie by podľa nej mali aspoň raz ročne absolvovať všetci, ktorým záleží na vlastnom zdraví, predovšetkým však ľudia s pozitívnou osobnou či rodinnou anamnézou alebo s fototypom I. a II. Melanómové kožné nádory totiž patria k najzhubnejším typom rakoviny  a ich počet v populácii stúpa.

To, že najúčinnejšou prevenciou je pravidelná kontrola vie aj známy moderátor Roman Juraško, ktorý si vyšetrenie FotoFinderom vyskúšal doslova na vlastnej koži.  „Dôverujem novým technológiam, o to viac, ak ich používajú skúsení lekári. Keď som u MUDr. Hasovej prvýkrát absolvoval vyšetrenie týmto prístrojom, bol som príjemne prekvapený, aké je precízne. Napadlo by vás napríklad kontrolovať si spodok chodidiel? Fotofinder odfotí aj tie a práve tento zmysel pre detail ma utvrdil v tom, že moja koža je pod kontrolou, na ktorú sa môžem spoľahnúť,“ dodáva sympatický moderátor.