Krása v každom veku
 Naše terapie
Novinka - BK Lift
Novinka - IncontiLase®
Novinka - IntimaLase®
Novinka - RenovaLase®
Novinka - AGNES Antiacnes
Novinka - AGNES RF Smooth
Novinka - Code Lift
Novinka - Silhouette Soft lift
Vanquish
3D LifeViz
3D niťový lifting
DUBLiN lift
FotoFinder
Frakčný Laser
HA plazmalifting
HydraFacial
Kryolipolýza
Protégé Intima
Secret RF
Ulthera
Drakula Terapia
Fotorejuvenizácia
Rádiotermolifting
Botulotoxín
Kyselina hyaluronová
Epilácia
Mezoterapia- Mezolift
Korekcia nedostatkov
Peeling
Tvarovanie postavy
Autorejuvenizácia
Stimulácia pleti
Znamienka
 Vaše problémy
Vrásky
Ochlpenie
Pigmentové škvrny
Cievne lézie
Potenie
Kožné výrastky
Pleť
Ruky
Celulitída
Opaľovanie
 

Opaľovanie

Príroda bola umelcom od nepamäti. Vietor, voda či sneh, či iné živly dokážu vytvoriť neskutočné prírodné útvary, ktoré obdivuje celá ľudská spoločnosť. Aj Slnko dokáže byť umelcom. Jedného sfarbí dočervena, iného zas dohneda. Nie všetko je však krásne a už vôbec nie zdravé.

Je pravdou kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Slnko ozaj uzdravuje?

Každá minca má 2 strany, rub i líc. A tak ako existujú ochorenia, pri ktorých slnko prospieva, rozhodne existujú ochorenia, pri ktorých je potrebné sa slnku vyvarovať, tzv. fotodermatózy.

Prímorské pláže vyhľadávajú pre blahodarné účinky slnka najmä rodiny s deťmi s atopickým ekzémom, osoby postihnuté psoriázou, chronickým ochorením dýchacích ciest.....

Slnko je zodpovedné za tvorbu vitamínu D a tak za zdravý vývin kostí našich detí, metabolizmus vápnika a fosfátu. Zvýšené vylučovanie hormónu šťastia, melatonínu, v nás zlepšuje náladu, uvoľňuje stres a tak nás robí zdravšími.

Je slnenie naozaj také škodlivé?

Ak odmyslíme to najhoršie, teda vznik kožných nádorov, v prípade malígneho melanómu s nie veľmi vábnou prognózou, starnúť sa určite nechce nikomu a určite už vôbec nie predčasne. A práve tieto 2 efekty sa spájajú s neprimeraným chronickým vystavovaním sa slnečnému žiareniu. Nevýhodou slnenia je, že dlhodobé škody sa na našej koži často prejavia až o veľa rokov neskôr.

Aké sú teda účinky UV lúčov na našu kožu?

UVA a UVB lúče sú časťou slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch . Tieto časti spektra sa najvýraznejšou mierou podieľajú na zmenách v koži prebiehajúcich následkom slnenia . Ich účinky možno rozdeliť na včasné a neskoré. Opálenie kože s tvorbou pigmentu, zápal kože – sčervenanie až tvorba pľuzgierikov, imunologické zmeny, zhrubnutie pokožky , tvorba vitamínu D – patria do skupiny včasných zmien. K neskorým a priam neželaným zmenám v našej koži sa zaraďuje „fotoageing“ a fotokarcinogenéza“. Prvý z termínov označuje predčasné starnutie kože s tvorbou vrások, stratou odolnosti a pružnosti kože , tvorbou rozšírených cievok  a pigmentových fľakov, žltnutím pokožky. Druhý termín označuje stav vedúci k vzniku kožných nádorov.

Podľa čoho si treba vybrať vhodný opaľovací krém?

Výber opaľovacieho krému sa riadi podľa toho, akú krajinu sa hodláme navštíviť. Čím bližšie je krajina lokalizovaná k rovníkovej oblasti, tým vyšší ochranný faktor je potrebné zvoliť. Samozrejme dôležité je poznať svoj fototyp kože, čo znamená odpoveď našej kože na slnečné žiarenie. V našich podmienkach rozoznávame 4 kožné fototypy. Prvý a druhý fototyp je veľmi citlivý voči slnečnému žiareniu. Pokožka sa ľahko spáli a málo, alebo vôbec nezhnedne. Osoby tohto fototypu musia byť veľmi opatrné a na kožu nanášať krémy s vyššími ochrannými faktormi oproti osobám s tmavším typom pokožky.

Čo znamená SPF či OF?

SPF /sun protecting faktor /  je číslo, ktoré vyjadruje koľkokrát dlhšie sa môžeme opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby sa naša pokožka spálila. Pre ilustráciu SPF 10 znamená, že na slnku môžeme pobudnúť 10 x dlhšie ako je prirodzená doba ochrany  našej kože. Pri kúpe krému treba skontrolovať, či krém súčasne obsahuje  UVA aj UVB filtre . Podľa najnovších ustanovení musí byť na krabičke okrem SPF aj hodnota UVA ochrany. Pomer SPF a UVA musí byť minimálne 1:3. Vzhľadom k tomu, že najmenej  40% lúčov preniká až 50 cm pod hladinu vody, treba vedieť že použitie „water resistent“ krémov nás chráni približne 40 minút pri pobyte vo vode. Opaľovacie krémy je potrebné nanášať minimálne 20 minút pred opaľovaním a aplikáciu pravidelne opakovať v intervale 2-3 hodín.

Kto a najmä ako by sa mal v lete pred slniečkom chrániť?

Rozhodne chrániť sa musíme MY VŠETCI!, prednostne však osoby svetlého typu pokožky, starí a chorí ľudia, malé deti a  osoby trpiace fotodermatózami. Ak  práve začínate svoje dovolenkové obdobie, nezabudnite na zásady bezpečného opaľovania. Dodržiavaním „desatora“ pri slnení možno negatívnym účinkom žiarenia predchádzať .

DESATORO SLNENIA:

1/ Správne zhodnoťte svoj vlastný fototyp, ktorý vyjadruje reakciu kože na slnenie. Ak si nie ste istý, poraďte sa s odborníkmi.

2/Správna voľba opaľovacieho krému sa odvíja práve od odpovede našej pokožky na opaľovanie. Čim citlivejšie reaguje naše telo na slnenie, tým vyšší ochranný faktor treba použiť. Čím bližšie je krajina lokalizovaná k rovníkovej oblasti, tým vyšší ochranný faktor je potrebné zvoliť.

3/ V letnom období je vhodné čas medzi 12 . a 15. hodinou stráviť odpočinkom .

4/Malé deti treba pred pôsobením priameho slnečného žiarenia chrániť. Deti by mali používať opaľovacie krémy určené pre detskú pokožku na báze fyzikálnych filtrov odrážajúcich slnečné žiarenie.

5/Osoby, ktoré sú obzvlášť vnímavé voči pôsobeniu slnečných lúčov, by sa v prípade pobytu na slnku mali chrániť krémami typu sun block, zaodetý do suchého bieleho bavlneného trička, s klobúkom so širokou strieškou a väčšinu času tráviť v tieni. Prednostne používať krémy obsahujúce fyzikálne filtre.

6/Slnečnému žiareniu sa treba vystavovať postupne .

7/Oči  chráňte slnečnými okuliarmi s UV filtrami – nepoškodíte si zrak a obmedzíte vrásky.

8/Nezabúdajte ani na vaše pery,  používajte ochranné tyčinky s ochrannými faktormi.

9/ Zabezpečte si dostatočný príjem tekutín.

10/Nezabúdajte na starostlivosť o vašu pokožku po opaľovaní.

• Vyšlo v tlači
Keď slnko bolí
Slnko si zvyčajne spájame s pocitom šťastia, dobrej nálady a pozitívnej energie. Štatistiky dokazujú, že tam, kde je slnka málo, sa vyskytuje viacej depresií.
Bedeker zdravia
 viac 
Nerobte si zo slnka nepriatela
Ležať na ležadle, či len tak v tráve a vzchutnávať si slnečné lúče je super. Ale len dovtedy, kým sa nespálite alebo sa vaše telo nevysype drobnými svrbiacimi pupencami.
Diabetik
 viac 
Odvrátená tvár slnenia
Slnečný kúpeľ evokuje väčšine z nás príjemný pocit. Pocit sladkého "nič nerobenia", opálenej pokožky, dobrej nálady. Nie všetci však reagujeme rovnako.
Bedeker zdravia
 viac 
Pripravte sa na leto opäť lepšie!
Slnečná letná atmosféra už zjari nás v posledných rokoch temer pravidelne zaskočí. Jarné šteklenie takmer neškodných slnečných lúčov vystriedali žiarivé horúce lúče a odhalená pokožka prezrádza, že mnohých už na opaľovanie zlákali.
Liek
 viac 
Slnenie detí
Detský drobizg znamená rodinu, šťastie, lásku. Deti predstavujú pre väčšinu nás pozitívnu energiu a pre svoje deti urobíme „všetko na svete“ len aby boli šťastné.
Bedeker
 viac 
Zopár rád na šteklivé slnenie
Aj keď sa to nezdá, leto je tu. So všetkými svojimi radovánkami a nástrahami. Čas dovoleniek vyvolávajúci eufóriu, ktorú ľahko môže napadnúť naša neopatrnosť. Slnko prináša život, ale aj...
Liek
 viac 
Púť za krásou
Ešte sa vaša pleť nezotavila z omamného koktailu morskej vody a slnečných lúčov? Máte pocit, že v lete ste vyzerali atraktívnejšie? Excitačný účinok dobrej nálady od slnečnej gule sa vytratil, opálenie vymizlo, pleť sa torchu scvrkla, pigmentové...
Šarmantná žena- Zdravie
 viac 
Koža je vzácny a súčasne najväčší orgán človeka
Nie vždy sa slnečný čas spája len s príjemnými emóciami. Neznalých prekvapia či vystrašia neznáme prejavy na koži. S ktorými z nich sa v lete najčastejšie stretávame, ako ich riešiť a ako sa vystríhať ich vzniku?
Liek
 viac 
Choroba bielych škvŕn
Letná nádielka neprináša každému len úsmev na tvári. Naopak, niektorým z nás sa pri predstave obnaženia svojho tela zračí na nej smútok. Biele škvrny ako „dalmatín“ nepridávajú po estetickej stránke na sebavedomí, a to nehovoríme o zdravotných...
Bedeker zdravia
 viac 
 

• Video
Samoopaľovacie prostriedky
00.00.0000
 vidieť